• Air-Pol ul. Olszankowa 52, 05-120 Legionowo, Polska
zwycięzcy mistrzostw

AIR-POL sponsorem Mistrzostw Polski

Mistrzostwa Polski w spadochronowej akrobacji zespołowej FS-4 odbyły się 1-3 września na lotnisku w Chrcynnie. AIR-POL Sp. z o.o. była jednym ze sponsorów nagród dla zwycięzców. Mistrzostwa zorganizował Aeroklub Warszawski we współpracy z Aeroklubem Polskim

Zawody polegały na wykonaniu podczas wolnego spadania (w ciągu 35 sekund) jak największej liczby zaplanowanych i wylosowanych wcześniej figur. Skoki odbywały się z wysokości ok. 3200 metrów.

W Mistrzostwach wystartowało sześć drużyn, ostatecznie zwycięzcą zostali Flyspot Sky4Four w składzie Anna Barańska, Michał Barański, Joanna Hulbój, Zbigniew Kordzikowski, kamera: Remigiusz Wolak, którzy jednym punktem (150 do 149) zwyciężyli z No Mercy (Kinga Komorowska, Karina Laszuk, Iwona Raczkiewicz, Maja Ważniewicz, kamera: Mariusz Pawłowski). Trzecie miejsce podium zajęła drużyna MAD Team (118 pkt) w składzie Paweł Biedrzycki, Dariusz Kobyłecki, Marcin Ruciński, Daniel Szatkowski, kamera: Joanna Sulowska.

Przyznano również nagrodę specjalną im. Arkadiusza „Pingwina” Wantoły dla najlepszego kamerzysty – otrzymał ją Tomasz Burza, kamerzysta zespołu Flyspot Omega.

Zdjęcie: Aeroklub Warszawski

Read More

30 LAT CYPRESA

W latach osiemdziesiątych Helmut Cloth, przedsiębiorca i inżynier, ale przede wszystkim skoczek spadochronowy, po tragicznej śmierci swego przyjaciela postanowił zminimalizować ryzyko śmierci skoczka z powodu zbyt późnego otwarcia spadochronu. Stworzył urządzenie, które już od 30 lat stoi na straży bezpieczeństwa jego użytkowników – Cybernetic Parachute Release System – w skrócie CYPRES.

Co prawda istniały wówczas na rynku 4 rodzaje urządzeń AAD, ale często zawodziły. Dlatego skoczkowie niechętnie z nich korzystali. Helmut Cloth zidentyfikował trzynaście przyczyn awarii istniejących systemów i opracował 13 wymagań, jakie musi spełnić jego nowe urządzenie.

Opracowywane przez niego urządzenie musiało działać dla każdego skoczka, w każdych warunkach i z najwyższą dokładnością. Musiało też potrzebować niewiele mocy. I przede wszystkim – musiało być niezawodne.

Nad nowym AAD pracowali eksperci w dziedzinie aerodynamiki, mechanicy, fizycy i inżynierowie. Urządzenie przeszło tysiące godzin testów.

Po czterech latach zespół Cypresa stworzył idealne urządzenie. Pozostało tylko wyprodukować ich tyle, by starczyło dla każdego chętnego skoczka. Tak powstała fabryka w Bad Wünnenberg w Niemczech

Oryginalny CYPRES 1 został wypuszczony na rynek 10 stycznia 1991 roku. Zaledwie kilka tygodni później uratował pierwsze życie skoczka.

Niezawodność Cypresa utorowała drogę do głębokich zmian w skokach spadochronowych.  W 1991 roku prawie nikt nie skakał z automatem. Wiarygodność Cypresa zmieniła to o 180 stopni. Dziś jest odwrotnie, prawie nikt już nie skacze bez AAD.

Przez 30 lat istnienia Cypres przechodził kolejne modyfikacje. Obecnie dostępnych jest ponad 20 modeli cywilnych i wojskowych. Najbardziej znane to Cypres Expert, Changeable Mode, Tandem, Speed ​​i Student. 

10 stycznia 2021 roku CYPRES obchodził swoje 30 urodziny Z tej okazji AIR-POL Sp. z o.o. życzy kolejnych lat niezawodności i tysięcy uratowanych żyć skoczków.

 

 

Read More
Certyfikat PIA

AIR-POL jest członkiem wspierającym PIA

Misją Stowarzyszenia Przemysłu Spadochronowego (Parachute Industry Association, w skrócie PIA) jest wspieranie i promowanie rozwoju, szkoleń i poprawy bezpieczeństwa branży spadochronowej. AIR-POL od lat jest członkiem wspierającym Stowarzyszenia.

Założone w 1977 roku PIA skupia ponad 210 firm, które łączy wspólna idea działania w tym segmencie lotnictwa. Stowarzyszenie realizuje projekty techniczne, poprawy bezpieczeństwa i promocyjne, które przynoszą korzyści jego członkom i całej branży, w której działa.

Certyfikat PIA

 

Read More